Treći poraz bh. košarkašica, minimalne šanse za plasman na Eurobasket

Ženska košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine poražena je sinoć na Ilidži od selekcije Sjeverne Makedonije sa 68:66, u petom kolu kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2023. u Sloveniji i Izraelu.

Izabranice Gorana Loje upisale su treći uzastopni poraz te su praktično ostale samo sa teoretskim šansama za plasman na Eurobasket. Za to će im biti potrebna pobjeda nad Njemačkom u posljednjem kolu od 40 ili više poena razlike, uz povoljan rasplet u ostalim grupama.

Makedonke su veći dio meča imale rezultatsku prednost i zasluženo su na kraju slavile prve pobjedu u kvalifikacijama.

Nakon početnog vodstva BiH, gošće su napravile seriju 13:0 i došle do dvocifrene prednosti. Košarkašice BiH sedam minuta su bile bez poena, ali su ipak u posljednjih devedeset sekundi uspjele da se vrate mini serijom i da na dvominutni odmor odu sa samo pet poena zaostatka.

U nastavku se igralo izjednačeno, Makedonke su držale rezultatsku prednost a košarkašice BiH su u nekoliko navrata uspjele da se približe na minimalni zaostatak a jednom i da povedu.

U finišu susreta pojavio se tračak nade da bi BiH ipak mogla do pobjede, nakon što su Dragana Zubac i Courtney Hurt kreirale preokret. No, Makedonke nisu dozvolile bh. selekciji da iskoristi psihološku prednost i podršku s tribina i zadržale su priključak te ušle u “egal” završnicu u kojoj su se bolje snašle i ubilježile pobjedu.

Najefikasnija u bh. tima bila je Courtney Hurt sa double-double učinkom od 21 poena i 15 skokova. Dragana Zubac postigla je 16, a Nikolina Zubac 14 poena.

U selekciji Sjeverne Makedonije najefikasnije su bile Andjelika Mitrashinovikj sa 18 i Nena Trajchevska sa 17 poena.

Posljednji meč u kvalifikacijama reprezentacija BiH igra u nedjelju protiv Njemačke, također na Ilidži.