Uspjeh zeničkih ljekara: Obavljena još jedna kompleksna 3D rekonstrukcija lobanje

Prije dvije sedmice, na Odjelu neurohirurgije kantonalne bolnice Zenica, urađena je do sada najkompleksnija 3D rekonstrukcija lobanje. Projekat su realizirali doc.dr. Hakija Bečulić, dr. Anes Mašović i diplomirani inžinjer mašinstva mr.sci. Denis Spahić.

Radi se o devetnaestogodišnjem pacijentu iz Konjica, koji je dvije godine ranije preživio tešku povredu glave iza koje je zaostao veliki defekt svih kostiju lijeve polovine lobanje, uključujući dio baze lobanje i zida očne duplje. Primjenom standarnih metoda u neurohirurgiji i estetskoj hirurgiji nije bilo moguće uraditi vjerodostojnu estetsku i funkcionalnu rekonstrukciju lobanje, naveli su iz Kantonalne bolnive Zenica.

Ponovno se pokazalo da tehnologija i medicina idu rame uz rame. Na osnovu 3D kompjuterizirane tomografije glave napravljen je 3D model lobanje pacijenta, koji je poslužio za formiranje originalnog transplantata. Kalup za transplantat je napravljen na 3D printeru i milimetarski je odgovarao defektu kojeg je trebalo zatvoriti. Sama rekonstrukcija je uspješno realizirana i dobijen je maksimalan estetski i funkcionalni rezultat. U odnosu na ranije rekonstrukcije ova je bila mnogo kompleksnija i tehnički najzahtjevnija, posebno zbog rekonstrukcije bazalnog i prednjeg dijela lobanje, što samo po sebi, značajno produžava trajanje operacije.

“Posebno ističemo da je sama metoda inovativna i u cijelosti je, u jako skromnim materijalnim uslovima, uvedena i realizirana u Zenici”, saopćili su iz Kantonalne bolnice Zenica.

Napominje se da je korištenje 3D tehnologije za veće rekonstruktivne zahvate na glavi postao standard na Odjelu neurohirurgije te bolnice.

“Iskreno se nadamo da će ovakve i slične inovativne ideje biti okosnica razvoja naše ustanove”, navedeno je u saopćenju.

Na Odjelu neurohirurgije Kantonalne bolnice Zenica 2018. godine urađena je prva 3D rekonstrukcija velikog i kompleksnog defekta lobanje. Od te operacije je prošlo 5 godina, a pacijent se potpuno oporavio i vratio normalnim životnim i radnim aktivnostima.

Tim Odjela neurohirurgije ovu je proceduru uveo kao standard prilikom zatvaranja velikih defekata na kostima lobanje, kako bi se dobio maksimalan estetski i funkcionalni rezultat, a sama metoda je već prezentirana kao inovativna i objavljena u relevantnom časopisu, saopćili su iz Kantonalne bolnice Zenica.

Objavi oglas za posao
MOŽDA VAS ZANIMA
DRUGI UPRAVO ČITAJU