6 C
Sarajevo
Utorak, 21 ožujka, 2023

ZANIMLJIVO ISTRAŽIVANJE Jedna osobina kod djece može da vodi ka problemima s alkoholom

Ovim istaživanje utvrđena je povezanost usamljenosti djeteta prije 12. godine života sa stresom i problemima s alkoholom u adolescentskom periodu, prenijeli su američki mediji.

Usamljenost se manifestuje kao bol izazvan osjećanjem izolovanosti od drugih ljudi, a izražena je i kod djece u uzrastu od 10 do 12 godina.

Istraživači su proučavali direktne i indirektne veze između usamljenosti tokom djetinjstva i problema povezanih sa alkoholom i stresom u kasnijem periodu.

U istraživanju je učestvovalo 310 studenata od 18 i više godina, od kojih su 154 bile žene i 156 muškarci.

Na osnovu analiza naučnici su otkrili da je usamljenost prije 12. godine „direktno povezana“ sa stresom i problemima sa alkoholom.

-Naši nalazi su u skladu sa prethodnom literaturom koja povezuje nepovoljno iskustvo iz djetinjstva sa problematičnim ishodima povećane konzumacije alkohola u odrasloj dobi – naveli su naučnici.

BONUS VIDEO:

ZANIMLJIVO ISTRAŽIVANJE Jedna osobina kod djece može da vodi ka problemima s alkoholom appeared first on Aloonline.ba.

aloonline.ba

Koliko je koristan ovaj tekst?

Prosjek ocjena / 5. Broj glasova:

Članak još nema ocjena. Neka tvoja bude prva!

Kako ovaj članak smatrate korisnim...

Pratite nas na društvenim mrežama

Žao nam je što vam se članak nije svidio. Trudimo se da budemo bolji!

Pomozite nam da unaprijedimo sadržaje!

Recite nam kako možemo poboljšati sajt?

MOŽDA VAS ZANIMA
DRUGI UPRAVO ČITAJU