Žene često kupuju lijekove preporučene od strane ljekara o svom trošku, jer ih država ne pokriva. Ponekad ih nabavljaju ilegalno jer nisu registrovani na našem tržištu.
„Žena je temelj svake porodice, pa ako se loše osjeća, pati i porodica. Menopauza može negativno uticati na raspoloženje i zdravlje žene. Svaka žena doživljava menopauzu na svoj način. Važno je otkloniti hormonske poremećaje i nedostatke kako bi se spriječile bolesti“, izjavila je Ankica Lazarević.
Kako prepoznati i ublažiti simptome
„U Nacionalnom centru za endokrinologiju radimo sve analize u jednom danu kako bismo pružili individualnu terapiju ženama koje ulaze u menopauzu. Nije preporučljivo da žene uđu u ovaj period bez hormonske terapije“, kaže prof. dr Svetlana Vujović.
Aleksandra Kostić ističe da je pomoć hormonske terapije posebno važna za žene koje rano ulaze u menopauzu zbog visokog rizika od različitih oboljenja u budućnosti.
Prof. dr Ana Mitrović naglašava važnost podrške ginekologa tokom menopauze i ističe da je važno da žene budu informisane o opcijama liječenja.
„Žene trebaju slušati savjete ljekara i koristiti preporučene lijekove, uključujući hormonsku terapiju. Država treba da podrži žene u ovom periodu i omogući pristup neophodnim terapijama“, kaže prim. dr Aleksandra Kostić.
Prof. dr Svetlana Vujović ističe važnost podrške zdravstvenog sistema i pristupačnosti terapije za žene u menopauzi.
Snažnija podrška zdravstvenog sistema
Po riječima Ane Mitrović, ne svaka žena treba biti na terapiji tokom menopauze, ali je važno da zdravstveni sistem pruža podršku i informacije o mogućnostima liječenja.
Menopauza je prirodan proces i važno je da žene budu informisane i podržane tokom ovog perioda.
BONUS VIDEO:
ŽENE OBRATITE PAŽNJU Ulazak u menopauzu obično znači i dodatne zdravstvene probleme appeared first on Aloonline.ba.
Izvor: ( aloonline.ba / TNTPortal.ba )