Dijaspora se izjasnila: Potreban je još jedan konzulat BiH u Njemačkoj

Mapiranje dijaspore iz Bosne i Hercegovine je izvještaj zasnovan na rezultatima kombinirane metode istraživanja koja uključuje sveobuhvatno mapiranje dijaspore iz BiH u deset odabranih odredišnih zemalja: Australija, Austrija, Danska, Njemačka, Italija, Holandija, Slovenija, Švedska, Švicarska i Sjedinjene Američke Države. Istraživanje je proveo međunarodni i interdisciplinarni tim istraživača, u koordinaciji sa Međunarodnom organizacijom za migracije (IOM) Misijom u BiH i Ministarstvom za ljudska prava i izbjeglice (MLJPI) Bosne i Hercegovine.​​

Na osnovu zaključaka izvedenih iz kvalitativnih i kvantitativnih podataka ovog projekta, jasno je da mnoge preporuke za angažman dijaspore iz BiH u razvojnim aktivnostima zavise od preporuka za unaprjeđenje odnosa dijaspore iz BiH sa domovinom i povećanja povjerenja između njih. Uprkos trenutnim nedostacima, dijaspora iz BiH bi željela ojačati svoje veze sa domovinom, te bi željela biti aktivan sudionik u budućnosti BiH.

Preporuke za oblasti u kojima se može napraviti napredak uključuju:

1. Povećanje angažmana i prisustva institucija u BiH među dijasporom iz BiH u Njemačkoj. Imajući u vidu brojnost populacije iz BiH u regiji Nordrhein-Westphalen, imalo bi smisla otvoriti još jedan konzulat BiH u ovoj regiji, s obzirom na to da njeni stanovnici, kako bi dobili neku od konzularnih usluga ili osjetili vezu sa zemljom porijekla, putuju relativno dugo. Osoblje Ambasade i konzulata u Njemačkoj moglo bi biti dodatno podržano kako bi se podstaklo više zajedništva među migrantima iz BiH u Njemačkoj, bilo unutar njihovog vlastitog prostora, ili kroz saradnju sa organizacijama dijaspore iz BIH ili preduzećima putem pomoći u finansiranju određenih događaja ili jednostavno putem promoviranja aktivnosti dijaspore u Njemačkoj.

2. Pružanje izravne podrške dopunskom obrazovanju u dijaspori, kao i uspostavljanje programa u BiH. Članovi udruženja u Njemačkoj su naglasili potrebu za izgradnjom više dobre volje između dijaspore i domovine, bilo kroz povećane mogućnosti učenja bosanskog jezika za dijasporske zajednice, ili kulturnu saradnju koja bi pomogla okupljanju osoba koje žive u Njemačkoj, kako bi izgradile snažniju zajednicu, koja u ovom trenutku ostaje podijeljena.

3. Podsticanje i pojednostavljivanje učešća građana iz dijaspore kao i bolja integracija pojedinaca iz dijaspore na političku scenu u BiH. Potrebno je povećati napore za promociju dvojnog državljanstva i jačati veze sa domovinom, kao i lobirati u njemačkoj vladi kako bi bilo omogućeno dvojno državljanstvo za ovu populaciju u cjelini. Ispitanici su se opravdavali zbog toga što su se morali odreći državljanstva BiH. Također, njihov pokušaj angažmana u domovini nije naišao na dobrodošlicu od strane bosanskih vlasti na svim nivoima.

Uzimajući u obzir mnoge druge zemlje koje su pojedincima koji su potomci iz te zemlje dali povlašten položaj u pogledu investicija i razvoja, bilo bi dobro i za BiH da usvoji takve politike. Političke stranke, kao i osoblje konzulata i Ambasade, trebali bi preduzimati dalje aktivnosti s ciljem ukazivanja na značaj glasanja iz inostranstva, te kako bi ono bolje odrazilo glas dijaspore. Imajući u vidu veličinu dijaspore iz BiH u Njemačkoj i prethodno visok odziv birača, ne raditi na ovom pitanju bi potencijalno moglo dovesti do ozbiljnog potiskivanja birača.

4. Stvaranje održivih veza između institucija u BiH na svim nivoima te dijasporskih organizacija i pojedinaca. Primijećeno je opće razočarenje među pojedincima i organizacijama iz dijaspora iz BiH kada su u pitanju državne institucije i država u cjelini. U ovo spada više kategorija, uključujući brige o korupciji, kontinuiranu negativnu medijsku pokrivenost i povećanje odliva mozgova sa kojima se zemlja suočava, a kao rezultat prelazne situacije u post-konfliktnom periodu.

5. Izrada promotivnog materijala o uspješnim primjerima ulaganja dijaspore iz BiH u BiH. Opća i dugotrajna kampanja zvaničnih predstavnika BiH na svim nivoima bila bi poticaj za izgradnju dobre volje među dijasporom, kao i za promociju najboljeg što BiH ima da ponudi.

6. Pružanje izravne podrške dopunskom obrazovanju u dijaspori, kao i uspostavljanje programa u BiH. Jedno od glavnih pitanja koje je ponavljano u fokus grupama kao i tokom intervjua bilo je o značaju učenja bosanskog jezika i mogućnosti druge generacije da zadrži neku vezu sa BiH. Kao i u drugim zemljama, predloženo je nekoliko ideja, uključujući više prilika za razmjenu studenata, ljetne programe kao priliku za pripadnike dijaspore da se upoznaju o drugim pripadnicima dijaspore, kao i osobama u BiH iste starosne dobi, uključujući ljetne škole jezika, kao i druge oblike brige o mlađoj djeci. Ovo predstavlja preduzetničku priliku za BiH, kao i priliku za visokoškolske ustanove da obezbijede izradu programa. Na saradnju ove vrste bi se trebalo gledati kao na dodatak ljetnim programima za mlađu djecu, uključujući i mogućnosti volontiranja u BiH i dnevne izlete kako bi bolje upoznali svoju zemlju.

7. Razvijanje programa i aktivnosti u cilju jačanja veza između dijaspore iz BiH i lokalnih pojedinaca, kako u prvoj tako i u drugoj generaciji. Ispitanici su, također, primijetili i važnost vremena odziva kada je u pitanju korespondencija sa različitim institucijama u BiH. S obzirom na to da se nalaze u inostranstvu, osjećaju se odvojeno od zemlje porijekla, i nepostojanje redovne komunikacije kada je zatraže stvara nezadovoljstvo i smanjuje šanse za buduću saradnju, kao i za investicije. Ovo govori o općenitom uvjerenju dijasporskih aktera o nedostatku angažmana države BiH i pozivu da se dalje angažuju, putem zvaničnih kanala, kao i između dijaspore i lokalnog stanovništva.

8. Stvaranje elektronskog servisa za angažman dijaspore sa institucijama u BiH u cilju podsticanja sigurnijeg ekonomskog i političkog okruženja. Stvaranje mehanizama koji bi dijaspori omogućili način za pružanje povratnih informacija i pozivanje na odgovornost različitih institucija u BiH bi dalo veliki doprinos u izgradnji povjerenja dijaspore u saradnju, ulaganje i rad sa lokalnim akterima u BiH. To može biti u vidu podnošenja pritužbi ili povećanja nivoa elektronskih usluga, što bi pomoglo u praćenju postojećih pritužbi, zahtjeva i zadataka, ili postojanju posebnog osoblja u institucijama u BiH koje bi sarađivalo isključivo sa dijasporom ili bilo dobro za to opremljeno.

OSLOBOĐENJE

Objavi oglas za posao
MOŽDA VAS ZANIMA
DRUGI UPRAVO ČITAJU