DNEVNIK TVSA/Školu plivanja u KS godišnje pohađa više od 4.000 učenika

Učenici četvrtih razreda osnovnih škola u Kantonu Sarajevo obavezni su da pohađaju školu plivanja, koja se u proteklih 15 godina održava na Olimpijskom bazenu Otoka. Gradski vijećnik, Toni Vukadin, podnio je inicijativu da Vlada Kantona Sarajevo preuzme finansiranje kompletne obuke, što do sada nije bio slučaj.

Škola plivanja u Kantonu Sarajevo definisana je Pravilnikom kojeg usvaja Ministarstvo za odgoj i obrazovanje na prijedlog Instituta za razvoj preduniverzitetskog obrazovanja. Iako pravilnik predviđa da ministarstvo finasira školu plivanja, sredstva koja su izdvajana nisu bila dovoljna. Uglavnom su se finansije namirivale ugovorima sa općinama. Inicijativa koju je podnio gradski vijećnik Toni Vukadin, podrazumijevala bi sistemsko rješenje ovog problema.

-Svake godine, odvijanje škole plivanja vrlo lako može biti upitno jer finansiranje nije jasno određeno. Moja namjera je bila da tražimo od Kantona i nadležnog ministarstva da ono finansira redovnu školu plivanja za učenike, a nakon toga da Općine nastave finansirati nadogradnju. Trenutno nije tako i svake godine ovisimo o tome koliko će Općine, a koliko će Kanton – ističe Toni Vukadin, vijećnik u GV Sarajevo.

S druge strane nadležna ministrica je poručila da ovo ministarstvo već finansira sve aktivnosti, uključujući i školu plivanja.

Ministarstvo u potpunosti finansira školu plivanja za sve učenike osnovnih škola, školu skijanja za sve učenike u osnovnoj školi, školu planinarstva i školu u prirodi. To su naše aktivnosti koje u potpunosti finansiramo i to nam je jedna od novina koje smo preuzeli na sebe – kaže Naida Hota-Muminović, ministrica za odgoj i obrazovanje KS.

Tvrdnje ministrice nisu mogli potvrditi iz Olimpijskog bazena gdje se škola plivanja i održava, osim ako u međuvremenu nije donesena odluka koja im još uvijek nije dostavljena. A da bi se pokrili troškovi finansiranja škole plivanja, na godišnjem nivou je neophodno osigurati 400 hiljada maraka. Za razliku od skijanja i drugih aktivnosti, škola plivanja mora biti prioritet, poručuje doktor nauka u oblasti sporta i tjelesnog odgoja.

-Jer je ovo jedna vještina koja djeci omogućava da i kada se nađu u vodenoj sredini, da im spasi život, da oni spoznaju vještinu kako da u takvoj situaciji sigurno vladaju pokretima i da na siguran način izađu, ako se nađu svjesno ili nesvjesno u vodi – ističe Aldvin Torlaković, savjetnik za programske aktivnosti Olimpijskog bazena Otoka.

Školu plivanja na godišnjem nivou prođe više od 4 hiljade učenika. Obuka traje pet dana, raspoređena na deset školskih časova. Korist je višestruka, zbog toga finansiranje, ne bi trebalo biti upitno.

www.tvsa.ba

Objavi oglas za posao
MOŽDA VAS ZANIMA
DRUGI UPRAVO ČITAJU