Odlučili smo da vas riješimo nedoumice, te smo provjerili koji se materijali najčešće koriste kod nas, a u nastavku možete pročitati koje su njihove karakteristike.
Vrste materijala za fasadu
Osnovna funkcija fasade je toplotna izolacija kuće. Inače, fasada može da uštedi novac kroz grijanje, ali i solidne sume novca kroz uštedu energije za hlađenje kuće ljeti. Kontaktna fasada je kod nas poznata i kao demit fasada, što podrazumijeva kompletan sistem toplotne izolacije objekta.
Sastoji se od niza slojeva, a glavni sloj je termo-izolacioni, koji se kod nas radi nekim od sljedećih materijala:
Koje su prednosti i mane ovih materijala?
Najčešća dilema prilikom odabira fasade je da li staviti mineralnu vunu ili stiropor, ali tu su i drugi materijali, a njihove karakteristike možete pročitati u nastavku teksta, te na osnovu toga odabrati koja je najbolja opcija za vas.
Stiropor je materijal koji se koristi najčešće kao izolator u kontaktnim fasadama. To je u principu plastična pjena i dobija se preradom nafte, a glavni razlog popularnosti je njegova niska cijena i dobra izolaciona svojstva. Najveća mana mu je neotpornost na požar i paronepropusnost. Prednosti su mu niska cijena, slabo upija vlagu, izuzetan je izolator, te lagan za obradu.
Mane su mu to što je topiv na 80ºC, paro-nepropustan, nepostojan, neotporan na hemikalije, a fasade su podložne insektima.
Kamena i staklena vuna su vrste mineralne vune koja se dobijaju izvlačenjem niti kamena bazalta ili kvarca na visokim temperaturama. Kamena vuna se koristi za izolaciju krovova i zidova, a staklena samo za izolacije potkrovlja i plafona. Ona je paropropusna i izuzetan je zvučni izolator.
Najveća mana kamene vune je da jednom skvašena drastično gubi svoja izolaciona svojstva, pa prema tome treba voditi računa o kvalitetu gradnje, ali i vremenskim uslovima tokom ugradnje.
Prednosti: nezapaljiv materijal, izuzetan izolator, trajan, izuzetan zvučni izolator, lagan, paropropustan, otporan na hemijske nadražaje, otporan na štetočine i insekte.
Neopor je ekspandirani polistiren sa dodatkom grafita. Grafit raspršuje putanju termalne radijacije i samim tim ovaj stiropor ima bolja toplotna svojstva. Glavna osobina mu je karakteristična siva boja, a koristi se za izolaciju zidova, krovova i plafona i obično je dosta skuplji od običnog bijelog stiropora.
Prednost mu je što slabo upija vlagu, izuzetan je izolator, lagan, lak za obradu.
Mane: topiv na 80ºC, paronepropustan, nepostojan, neotporan na hemikalije, a viša mu je i cijena.
Multipor je termoizolacioni plino-beton koji se dobija istim procesom proizvodnje kao i Ytong blokovi, u principu slična stvar, samo sa većim procentom vazduha i manjom nosivošću. Međutim, za razliku od stiropora, multipor je, kao i vuna, izuzetno paropropustan i negoriv materijal.
Bolji je zvučni izolator od stiropora, ali je dosta lošiji od mineralne vune. Koristi se za izolaciju zidova, plafona i krovova.
Prednosti: negoriv materijal, dobar izolator, trajan, lako obradiv, paropropustan i otporan na hemijske nadražaje.
Mane: lošiji izolator od stiropora i od kamene vune, izuzetno skup.
Stirodur ili ekstrudirani polistiren je materijal sličan stiroporu, a takođe se dobija preradom nafte. Vodonepropustan i paronepropustan je, otporan na vlagu, dosta trajniji od stiropora, ali je zapaljiv. Iz ovih razloga koristi se za izolaciju temelja, mrtvih ploča, ali i dijelova objekta koji se nalaze pod zemljom, poput podruma.
Prednosti: niska cijena, ali viša od stiropora, otporan na vlagu, paronepropustan, izuzetan izolator i lak za obradu.
Mane: zapaljiv, paronepropustan.
BONUS VIDEO:
Kako da izaberete materijale za izolaciju kuće? appeared first on Aloonline.ba.