Na bolovanje zbog sinusa – Radnici UKC-a Tuzla rekorderi po broju otvorenih bolovanja

Uprkos poduzetim kontrolama, u pojedinim kantonima u Federaciji Bosne i Hercegovine i dalje je prisutna zloupotreba bolovanja – piše Faktor. Takva situacija evidentna je u Zeničko-dobojskom kantonu, potvrdili su u Zavodu zdravstvenog osiguranja ZDK.

Analize su pokazale da su u Tuzlanskom kantonu zaposleni uzimali bolovanje najčešće zbog bolesti koštano-mišićnog sistema, a bolovanje je uzimao svaki treći zaposleni stanovnik TK.

Kontrolišu se i ljekari

“U toku 2019. godine ukupno 3.663 osiguranika ZDK je koristilo bolovanje, te su i dalje evidentne zloupotrebe bolovanja. U cilju smanjivanja broja zloupotreba u Zavodu je krajem 2019. godine formirano Radno tijelo za kontrolu bolovanja koje čine dva tima. Prvi tim kontroliše ljekare koji utvrđuju privremenu spriječenost za rad i medicinsku dokumentaciju na osnovu koje se vodi bolovanje, dok drugi tim kontroliše osiguranike koji se nalaze na bolovanju na kućnim adresama i eventualno radnim mjestima. Iako je Radno tijelo formirano tek prije dva mjeseca, već je dao rezultate u cilju smanjivanja zloupotreba bolovanja” – stoji u pismenom odgovoru iz Zavoda zdravstvenog osiguranja ZDK koji potpisuje direktor Omer Škaljo.

U Zavodu zdravstvenog osiguranja Hercegovačko-neretvanskog kantona su nam kazali da oni raspolažu podacima o bolovanju dužem od 42 dana za koja su poslodavci podnijeli zahtjev za refundaciju naknade plaće za vrijeme privremene spriječenosti za rad.

“U 2019. godini 1.186 osiguranika koristilo je bolovanje duže od 42 dana za koje je Zavod refundirao 53.939 dana bolovanja. Zavod redovno kontrolira bolovanja kako na osnovu svojih evidencija, tako i po prijavama poslodavaca” – navodi Alenka Ban, rukovodilac Ureda za odnose s javnošću Zavoda zdravstvenog osiguranja HNK.

U Zavodu zdravstvenog osiguranja Kantona Sarajevo navode da je u periodu od 01.01.2019. godine do 31.12.2019. godine u Zavodu registrirano 4.547 bolovanja duža od 42 dana.

“Kada je u pitanju zloupotreba bolovanja, njihov broj je značajno smanjen. Razlog tome su stručni saradnici za kontrolu Zavoda, koji između ostalog i obavljaju poslove kontrole opravdanosti privremene spriječenosti za rad i pravilnosti izdatih doznaka” – rečeno je.

U Zavodu za javno zdravstvo Tuzlanskog kantona su imali podatke o bolovanjima iz 2018. godine.

“U toku 2018. godine registrovano je 53.429 bolovanja usljed neke bolesti. Od ukupno zaposlenih na području TK (98.689), bolovanje je koristilo 30.723 zaposlene osobe ili svaki treći zaposlenik sa područja TK. Odnos muškaraca i žena u ukupnom broju zaključenih bolovanja je bio 55 naprema 45. Prosječno trajanje bolovanja iznosilo je 26 dana. U ukupnom broju dana bolovanja učešće dana bolovanja preko 42 dana je 68 posto” – navode u odgovoru.

Na bolovanje zbog sinusa

Dodaju kako je privremena spriječenost za rad najčešće uzrokovana oboljenjima iz grupe oboljenja koštano-mišićnog sistema (Dorzalgije, tobzilitis, nazofaringitis i sinusitis), koja su približno jednako zastupljena u ukupnom broju oboljenja kao i prethodnih godina.

“Vodeći uzroci zaključenih bolovanja preko 42 dana (bez stanja vezanih za reproduktivno zdravlje i porođaj) su bolesti koštano-mišićnog sistema, bolesti vezane za mentalno zdravlje, te bolesti cirkulatornog sistema. Bolovanje u 2018. godini su najčešće koristili zaposleni u Bingu, UKC-u Tuzla i RMU Banovići. Zavod za javno zdravstvo ne raspolaže podacima o zloupotrebi bolovanje” – stoji u odgovoru koji potpisuje Maida Mulić, direktorica Zavoda.

Objavi oglas za posao
MOŽDA VAS ZANIMA
DRUGI UPRAVO ČITAJU