POUKA RECESIJE 2008/ “Marketing je investicija, a ne trošak”

Uber, Airbnb, Instagram, Slack i Dropbox su samo neki od brendova koji su nastali u zadnjoj ekonomskoj krizi, odnosno nakon 2008. godine

“Marketing je investicija, a ne trošak,” je vjerovatno najčešće isticana misao marketinške struke u vrijeme krize, kada vođstva poduzeća u želji da smanje troškove najprije počnu rezati marketinške budžete.

Mnogo je primjera koji dokazuju da je takvo razmišljanje pogrešno i da je upravo marketing taj koji već u toku krize može osigurati rast poduzeća nakon smirivanja situacije. Članovi nadzornog odbora Društva za marketing Slovenije Enzo Smrekar, dr. Mitja Pirc i Romana Dernovšek razmišljaju o aktuelnoj situaciji i ulozi marketinga u novoj poslovnoj realnosti.

Poslovni svijet se nikada ne zaustavlja. Živimo u vremenu kada imamo osjećaj da su se stvari umirile i ohladile, a najbolja poduzeća upravo takva razdoblja koriste za to da se nakon ponovonog oživljavanja tržišta istrijele među svjetske gospodarske velikane.

Uber, Airbnb, Instagram, Slack i Dropbox su samo neki od brendova koji su nastali u zadnjoj ekonomskoj krizi, odnosno nakon 2008. godine. Dr. Mitja Pirc (Deloitte) na svojim predavanjima rado ističe da kompanije ne smiju odbaciti dobre krize.

Kakav je njegov savjet za kompanije koje u prvom redu žele preživjeti?

“Prvo se zapitajte kako ste se u vašoj kompaniji suočili sa teškom ekonomskom situacijom 2008. godine i kakvu ste strategiju primijenili tada. Sigurno je od ključnog značaja saradnja sa postojećim strankama, mada s drugačijim uslugama koje kompanija mora prilagoditi potrebama tržišta. To je istovremeno i mogućnost za privlačenje novih klijenata. Ključno je upravljanje finansijskim tokom i balansiranje kratkoročnih mjera te dugoročnog razvojnog pogleda da smo spremni na rast kada se situacija stabilizira.”

U čemu se trenutna situacija razlikuje od zadnje velike ekonomske krize?

“Najveći izazov sadašnje krize je da ne znamo koliko će teška i kompleksna biti, jer se u isto vrijeme suočavamo sa različitim situacijama – zdravstvenim izazovima, smanjivanjem potražnje, na nekim područjima čak pomanjkanjem ponude. Najave mogućih scenarija su vrlo različite. Neke kompanije će se moratri suočiti sa i do 60-odstotnim padom prihoda u ovoj godini. Ako nam se ovo čini pretjeranim, pogledajmo samo promjene ocjene rasta BDP-a koja je pripremljena u prvoj sedmici koronavirusa u Sloveniji. Kompletno poduzeće se mora pripremiti na različite scenarije, posebno to važi za marketing. Poduzeća koja su u dobrom finansijskom stanju imat će veće mogućnosti za ulaganja i razvoj, dakle više mogućnosti da iz krize izađu kao pobjednici,” razmišlja poslovni savjetnik.

Romana Dernovšek (Lutrija Slovenije) razmišlja o tome da će se svako poduzeće sa trenutnom situacijom morati suočiti na svoj način. Recept koji bi u ovo vrijeme bio dobar za sve je nemoguće naći: “Ekipama i kompanijama koje su u vrijeme prije krize djelovale strateški, povezano i prilagodljivo te su bile digitalno usmjerene, sigurno je lakše preživjeti ovu situaciju. U Lutriji Slovenije zdravlje i sigurnost saradnika stavljamo na prvo mjesto. Sa saradnicima ovih dana, iako sa različitih lokacija, komuniciramo i sarađujemo više nego prije. Radimo na digitalnom dijelu poslovanja koji je bio važan dio naše svakidašnjice i do sada, brinemo za ugled kompanije i ovladavanje rizicima. Kao i ranije aktivni smo i na razvojnim projektima važnim za budućnost poslovanja naše kompanije. Uvjerena sam da je za kompaniju, i sve njene dijelove, vrlo važno naše odgovorno ponašanje. S druge strane strijemimo ka tome da kompanija, razvojno gledano, ostane u što boljoj kondiciji i da smo još jači nego ranije te spremni za novi zalet do kojeg će doći prije ili kasnije.

Enzo Smrekar je kroz svoju poslovnu karijeru već dokazao da se zna sukobiti sa izazovima koje donosi nesigurna ekonomska situacija. Zadnja kriza je, naime, za Drogu Kolinsku, odnosno Atlantic grupu, predstavljala prelomnu tačku. Zbog pravih poteza u kriznim vremenima kompanija je nakon krize doživjela period visokog rasta.

“Atlantic Droga Kolinska je kao prehrambena industrija manje ciklična od drugih industrija i zato porodaja u kriznim vremenima opada sporije. Isto važi i u doba konjukture kada je rast umjerena. I pored navedenog mi se u vrijeme krize suočavamo sa promijenjenim potrošačkim navikama pa su neophodna prilagođavanja i u marketingu. Prije svega smo donijeli odluku da marketinška ulaganja nećemo smanjivati. Kratkoročno smo prilagodili marketing miks i u prvoj fazi prednost dali taktičkim aktivnostima, u odnosu na strateške. Shodno tome imali smo više promocija koje su dodavale vrijednost i popusta kroz “multipack” pakiranja koja kratkoročno podstiču konzumaciju. Već u drugoj fazi smo tim aktivnostima postupno dodavali kampanje za podizanje ugleda i imidža marke, prije svega preko ATL-a. Kombinacija tih mjera je osiguravala tekuće rezultate uz istovremenu izgradnju jakih robnih marki što nam je donijelo nedostižnu prednost u vrijeme konjukture,” osvrće se na prošlost predsjednik uprave kompanije Atlantic Droga Kolinska, Enco Smrekar.

Šta iskusni poslovni čovjek preporučuje kompanijama u vremenu koje dolazi, prije svega na području marketinga?

“Treba istaći da marketing nije trošak, već investicija, koja po toj definiciji donosi povrat finansijskih sredstava. Razumijevanje korelacije i povrata investcija je najbolji argument za vođstvo svakog poduzeća. Krizne situacije mijenjaju potrošačke navike i zato je razumijevanju promjena kod korisnika potrebno posvetiti dodatnu brigu te na osnovu novog uvida brzo i efikasno prilagođavati marketing miks. U kriznim situacijama gotovina je kralj i zato neka marketinške aktivnosti strijeme ka stvaranju prihoda. Uz odgovarajuću upotrebu kreativnih rješenja pri taktičkim aktivnostima moći ćemo istovremeno jačati prihode i imidž robne marke te tako osigurati dugoročnu stabilnost.”

Izvor: media-marketing.com

Objavi oglas za posao
MOŽDA VAS ZANIMA
DRUGI UPRAVO ČITAJU