U Srbiji sezona slava/ Utrostručen broj novozaraženih

Tri puta više zaraženih koronavirusom otkriveno je juče u Srbiji nego prethodnog dana, kada ih je bilo 122 registrovanih za 24 časa.

Juče je od 7.242 testirana čak 326 pozitivnih, što je u odnosu na prethodni mesec i više dana ogroman skok i verovatno početak onog trenda na koji lekari upozoravaju danima. Naime, Srbija je već dugo jedina zemlja u regionu u kojoj broj inficiranih ne beleži rekorde dostignute tokom jula. Ipak, jučerašnji podaci najbolje su opravdanje za sve više predostrožnosti u zemlji u kojoj opštine ponovo počinju sa uvođenjem vanredne situacije.

To juče čine nadležni u Prokuplju dok su gradski oci Beograda još pre nekoliko dana objavili da je privremena Covid bolnica u beogradskoj Areni spremna za prijem pacijenata. Reč je o jednoj od mnogobrojnih bolnica koje su na brzinu opremljene tokom aprila, a onda i tokom jula, kako bi se zbrinuli svi oboleli kojih je u jednom trenutku letos bilo više od 4.500 hospitalizovanih. Od sredine avgusta, pa sve donedavno, u Srbiji se broj novozaraženih kretao oko 50 da bi, kako je rečeno, u toku samo 24 časa sa 120 ovaj broj skočio na 326.

Dramatična situacija

Direktor Kliničkog centra u Kragujevcu, koji je u ovom trenutku uz Valjevo i Beograd jedan od žarišta infekcije, rekao je juče da ovi gradovi neće dugo ostati izuzeci. Naime, doktor Predrag Sazdanović upozorava na “apokaliptičnu verziju”, pretpostavljajući je za dve do tri nedelje.

“Ukoliko danas nismo pametni, ako danas ne nosimo maske, nismo pažljivi i izbegavamo ilegalna okupljanja, ne držimo distancu i ne peremo ruke, onda će nam se desiti da nećemo imati koga da pozovemo za svoje slave, jer će biti masovnog zaražavanja i biće mnogo bolesnih”, kazao je doktor govoreći još jednom o sezoni slava koja upravo kreće u Srbiji.

Pik epidemije koronavirusa očekuje se u novembru i decembru, upozorio je doktor Tiodorović, član Kriznog štaba

Slave podrazumevaju porodična okupljaja bez distance, a vrlo često i veselja.
“U Evropi je dramatična situacija i svuda oko nas u okruženju. Veoma sam pesimističan, ne poštuju se mere, razne gluposti vidimo preko društvenih mreža. Zaključak je jednostavan, ovde moramo da budemo danas pametni da se sutra ne bismo brinuli”, rekao je doktor suštinski govoreći iz iskustva.

Naime, on je kazao da je u ponedeljak u Kragujevcu bilo više od 220 pregleda u respiratornim centru koliko u julu, kada je bilo najteže u zemlji, pa i ovom gradu.
“Plašim se da ponovo ulazimo u jedan ritam koji će nas za nekoliko dana uvesti u identičnu situaciju kao što je bila u julu. Ja sam tada govorio da nam preti španski i italijanski scenarij, sada to više nije, sada je to evropski scenarij, jer svuda je strašno”, upozorio je doktor Sazdanović, a isto juče čini i doktor Branislav Tiodorović, član Kriznog štaba.

On je sasvim konkretno kazao da se “pik epidemije koronavirusa očekuje u novembru i decembru”.

“U Evropi epidemija bukti, imamo epidemiju koja je ponovo u talasu. Da li je to treći ili drugi talas, nije bitno. Ovo je još daleko od pika, pik će verovatno biti u novembru ili decembru. Nijedna država nije pusto ostrvo, svi u regionu su povezani i oslonjeni jedni na druge. Ovo je teška situacija koja suviše dugo traje. Ovaj deo Evrope je ušao u osmi mesec epidemije, što je izazvalo i ozbiljan premor zdravstvenih sistema, koji se nalaze na ivici izdržljivosti”, konstatuje doktor Tiodorović zaključujući da bez vakcine nošenje maski nema alternativu.

Kaže i da se praktično iste mere provode u Evropi i da mnoge države uvode obavezu nošenja maski na otvorenom.

“Dok god ne dođe vakcina i dok ne budemo sigurni da će ona biti uspešna, nemamo veliki izbor, a lek koji će zaustaviti koronu još nije na vidiku”, rekao je Tiodorović govoreći o obaveznom nošenju maski i na otvorenom.

Pitanje života i smrti

Naime, Krizni štab je u petak doneo nove mere, preporučivši nošenje maski i na otvorenom, što je izazvalo nedoumice, pa se još objašnjava da li građani moraju ili je samo preporučeno (kao što i jeste) korišćenje zaštitnih maski i na otvorenom. Zanimljivo je da je u petak rečeno da više neće biti izdavanja specijalnih dozvola za venčanja i proslave.

Ono što epidemiolozi ističu poslednjih nedelja, jeste da je korona buknula upravo zbog raznih slavlja i veselja gde je bio znatno veći broj ljudi od dozvoljenog i bez poštivanja bilo kakvih epidemiološka mera.

U Srbiji je još odranije ograničeno radno vreme restorana na 23 časa i propisana obavezna distanca u gradskom prevozu u Beogradu. Potonje apsolutno niko ne poštuje s obzirom na to da je u prestonici i sa ovakvim kapacitetima pitanje života i smrti ući u gradski prevoz od gužvi. Kad bi se poštovale mere, na ulicama glavnog grada bi moralo biti tri puta više autobusa nego sada, a o tome prestoničke vlasti ne razmišljaju.

Beograd je, baš kao i u prethodna dva talasa zaražavanja, žarište infekcije, a skoro 80 posto svih obolelih testirano je upravo u glavnom gradu.
Kad bi se poštovale mjere, na ulicama glavnog grada moralo bi biti tri puta više autobusa nego sada

Kako je juče prognozirao doktor Predrag Kon, biće ih sve više.

“U Beogradu, Kragujevcu i Valjevu će doći do povećanja broja novoinficiranih koronavirusom u narednom periodu. Bitno je kojom će se brzinom prenositi virus, a to zavisi samo od našeg ponašanja. Svuda oko nas virus pokazuje visok potencijal, jako brzo se prenosi zbog ulaska u sezonu u kojoj je najaktivniji. Što ga više usporimo, imaćemo manje tragičnih ishoda”, kazaće Kon, ponavljajući da je preporuka da “svuda, na svakom mestu” treba nositi zaštitnu masku.

“Kolektivna svest da treba nositi masku dok još nemamo kolektivni imunitet može itekako da pomogne”, mišljenja je epidemiolog.

U Srbiji je od početka pandemije od posledica infekcije umrlo 780 ljudi, s tim što se mesecima govori o tome da su ovi podaci netačni te da je broj bar tri puta veći. Uostalom, to je konstatovao i pomenuti dr. Kon, član Kriznog štaba, s tim što zvanično ovo niko neće ni potvrditi niti krenuti u nekakvu reviziju podataka, pa je građanima i dalje državna statistika jedini izvor “istine o pandemiji”. A ona kaže da je od početka epidemije zvanično potvrđeno 36.608 slučajeva infekcije, a testirano 1.249.106 osoba.

IZVOR; Oslobodjenje portal/ JELENA ALEKSIĆ/BEOGRAD

Objavi oglas za posao
MOŽDA VAS ZANIMA
DRUGI UPRAVO ČITAJU