Uvozimo sve što ne valja: Djevojčice i žene su glavne mete

Trgovina ljudima u svijetu je uzela maha i nerijetko je jedan od bitnijih krakova organizovanih kriminalanih grupa.

Samo u Evropskoj uniji svake godine registruje se više od 7.000 žrtava trgovine ljudima iako je stvarna brojka vjerovatno puno veća.

Većina žrtava su djevojčice i žene, ali i broj muškaraca je u porastu, posebno za prisilni rad. Čak dvije od tri žrtve su žene ili djevojčice. Po nekom nepisanom pravilu, Bosna i Hercegovina sve što valja izvozi, a skoro sve što ne valja uvozi, pa je takav slučaj i sa ovom problematikom. Drugim riječima, trgovina ljudima nije zaobišla ni našu domovinu.

U BiH je u 2021. evidentirano 57 potencijalnih žrtava, od kojih je čak 50 djece. Godinu poslije, od 38 evidentiranih žrtava trgovine ljudima, 29 su bile djevojčice i dječaci.

Krivična djela

Ovaj problem su prepoznali u Ministarstvu unutrašnjih poslova KS-a, na čiju inicijativu je Vlada KS-a još u aprilu 2020. osnovala Koordinacioni tim za borbu protiv trgovine ljudima.

Većina žrtava su djevojčice i žene, ali i broj muškaraca je u porastu, posebno za prisilni rad

Ovaj tim svakog mjeseca, te polugodišnje, Vladi KS-a podnosi izvještaj o stanju trgovine ljudima. Prema rezultatima izvještaja podnesenih u 2023, u KS-u su evidentirana dva krivična djela trgovina ljudima i jedno krivično djelo krijumčarenje ljudi.

Nadležnom tužilaštvu podnesena su dva izvještaja i to izvještaj o počinjenom krivičnom djelu radna eksploatacija i izvještaj o počinjenom krivičnom djelu krijumčarenje ljudi i to protiv tri osobe – jednog državljanina Irana, jednog Turske i jednog BiH. U istom periodu podnesena je i prijava jednog krivičnog djela trgovine ljudima od mobilnog tima za prevenciju prosjačenja i proslijeđena je Federalnoj upravi policije na nadležnost i postupanje.

– Koordinacioni tim veoma uspješno djeluje na planu borbe protiv trgovine ljudima u KS-u i to je vidljivo iz izvještaja koje redovno predstavljamo Vladi. Formiranje ovog tima dio je obaveza koje je BiH morala ispuniti, a njegovo djelovanje ogleda se i u značajnim izmjenama zakonske regulative koju su predložili, a koje jasnije definišu ovu oblast, izjavio je ministar MUP-a KS-a Admir Katica.

Prosjačenje

Koordinacioni tim je u prošloj godini zabilježio i intenzivan rad JU Kantonalni centar za socijalni rad koji se odvijao na terenu putem mobilnog tima. Ono što zabrinjava jeste da je mobilni tim u toku 2023. identificirao 183 djece koja rade i borave na ulici.

– Od toga je 98 djece recidivista, dok je 85 novoevidentirane djece. Mobilni tim je intenzivno radio sa lokalnim zajednicama sa namjerom da prevenira zloupotrebu djece za prosjačenje. Rezultat postignut kroz ove aktivnosti je smanjenje broja djece za koju postoji sumnja da su u organizovanom prosjačenju. Na ulicama su zaticane odrasle osobe i značajno manji broj djece koja uglavnom dolaze iz drugih kantona, saopćeno je iz MUP-a KS-a.



www.oslobodjenje.ba

Objavi oglas za posao
MOŽDA VAS ZANIMA
DRUGI UPRAVO ČITAJU