Vrijeme doručka moglo bi povećati rizik od dijabetesa za 59 posto

Doručak se smatra najvažnijim obrokom u danu. To je zato što vaše tijelo tokom sna prolazi kroz takozvani post i ujutro mu je potrebna energija. Zbog toga je važno da ranije doručkujemo.

Nova studija Instituta za globalno zdravlje u Barceloni koja je sprovedena na 100.000 ljudi, otkrila je da vrijeme kada odlučite doručkovati može povećati šanse za dobijanjem dijabetesa.

Naime, glavni autor studije – doktor Manolis Kogevinas otkrio je da doručak nakon devet sati ujutro povećava rizik od razvoja dijabetesa tipa 2 za 59 posto, u usporedbi s ljudima koji su doručkovali prije osam ujutro.

Također, istraživanjem su otkrili da nije zdravo ni potpuno preskakanje doručka jer i to povećava šanse za dijabetes, a otkrili su da i večera nakon 22 sata može povećati rizik od ove bolesti. Ističu da su ljudi koji češće jedu manje obroke, smanjuju rizik od dijabetesa.

Posebno navode da metabolizam treba održavati u skladu s unutarnjim “satom” tijela, poznatim kao cirkadijalni ritam, koji reagira na svjetlost. Tako tijelo navodi da ste budni tokom dana, a kada padne mrak daje signal da je vrijeme za spavanje.

Prethodne studije također su pokazale da prehrana koja nije usklađena s vašim dnevnim ritmom može povećati rizik od bolesti srca, dijabetesa i prekomjerne težine. Iako je dijabetes češće zastupljen kod starijih osoba, stručnjaci su upozorili da se on sada brže širi kod osoba mlađih od 40 godina.

klix.ba

Objavi oglas za posao
MOŽDA VAS ZANIMA
DRUGI UPRAVO ČITAJU