KAKO NAUČITI DIJETE ŠTA DA RADI KAD SE IZGUBI? Ne zastrašujte ga, ali mu pažljivo prenesite ove savJete i bićete mirniji

Trenutak kada izgubite dijete iz vida – bez obzira na to koliko je kratak – dovoljan je da vam „skrati život“. Lupanje srca, znojenje dlanova i panika mogu da traju samo nekoliko sekundi dok ne izviri s druge strane drveta u igri u parku, ali je svakako nešto najstrašnije što ste doživjeli do tog trenutka.

Međutim, koliko god bilo zastrašujuće za vas, za dete je, naročito ako se zaista izgubi, još strašnije.

Zbog toga je veoma važno da mališani znaju kako se ponašaju ukoliko se slučajno odvoji od vas u javnom prostoru.

Šta dijete treba da zna ako se izgubi?

Iako niko ne želi ni da pomisli na to da bi mogao da se odvoji od djeteta na prometnim mjestima kao što su tržni centri, parkovi i stanice, važno je razmotriti tu mogućnost i pripremiti ga za nju najbolje što možemo. Na ovaj način, ukoliko se mališan izgubi, imaće na umu neke osnovne smernice kako da se nosi s tom situacijom.

– Trebalo bi da počnete tako što ćete naučiti dijete njegovo puno ime, vaše puno ime, zamoliti ih da upamte vaš broj telefona čim budu sposobni za to – savjetuje Suzan Kenedi, programska menadžerka za kontakt i prevenciju u američkom Nacionalnom centru za nestalu i eksploatisanu djecu (NCMEC).

– Na taj način, ako se izgube daleko od kuće, u zabavnom parku ili na festivalu, odrasla osoba može da im pomogne da vas pozovu. U idealnom slučaju, naučite ih i telefonske brojeve još jedne ili dve osobe koje će vam biti „hitni kontakti“ i kućnu adresu – dodala je za Very Well Family.

Ako djeca ne mogu da zapamte broj ili adresu, možete im zalijepiti ove informacije za odjeću ili ubaciti u džep pred izlazak iz kuće, uz obavezno napominjanje djetetu gde se papirić nalazi, kako bi moglo da ukaže odrasloj osobi kojoj se obrati za pomoć ako odluta od vas.

(FOTO) PAS ZIGI STIGAO U BOR Pomagao u Turskoj, a sad će tražiti malu Danku

Djeca moraju da znaju i kome da se obrate u slučaju da se izgube – i da budu smirena

Kako savjetuju policijski službenici Majkl Drogin i Džoš Karter, djeca treba da imaju u vidu da mogu da se jave policajcu, vatrogascu, članu obezbjeđenja i zaposlenima u okolini ili drugim odraslim osobama od povjerenja.

Kada razgovarate o ovome s djetetom, vodite računa o tome da ne koristite taktiku zastrašivanja i uverite ih da će sve brzo biti u redu i ako se zaista izgubi ukoliko posluša sve vaše savjete. Naglasite djetetu da treba ostane smireno ako shvati da se izgubilo, a podsjetite ga i da najvjerovatnije u toj situaciji ne biste bili daleko i da biste mogli da ga čujete ako vas pozove.

Takođe, recite mališanima i da je najbolje da ostanu tu gdje su, odnosno da ne trče da vas traže jer ćete vi sigurno tražiti njih i biće vam lakše da ih pronađete ako budu na jednom mjestu.

– Ako su u opasnoj situaciji, trebalo bi da se premjeste na bezbjednu i, ukoliko je moguće, kontaktiraju s odraslom osobom – napominju Drogin i Karter.

DIREKTOR CENTRA ZA NESTALU I ZLOSTAVLJANU DJECU O DANKINOM NESTANKU Jurić: Ne vidim kraj ove agonije!

Suzan Kenedi ističe i da je većina odraslih dobronamjerna i voljna da pomogne izgubljenom djetetu, ali se svakako preporučuje da se najpre obrati policajcima, prodavcima u prodavnicama i ljudima s djecom.

Ključ je u osnaživanju mališana da se nose sa ovom zastrašujućom situacijom i da i vi i oni budete sigurni da će djeca znati šta treba da rade i kome da traže pomoć.

BONUS VIDEO:

KAKO NAUČITI DIJETE ŠTA DA RADI KAD SE IZGUBI? Ne zastrašujte ga, ali mu pažljivo prenesite ove savJete i bićete mirniji appeared first on Aloonline.ba.

aloonline.ba

Objavi oglas za posao
MOŽDA VAS ZANIMA
DRUGI UPRAVO ČITAJU