Niz problema povezanih s nekvalitetnim snom može za trećinu povećati razinu emocionalnog stresa kod pojedinca, rezultati su nove studije znanstvenika s kalifornijskog Berkeleyja.
Oni su nedavno proveli istraživanje kojim su željeli ustanoviti na koji način nekvalitetan i loš san može utjecati na mentalno stanje neke osobe, prenosi Index.
Za vrijeme studije ispitano je gotovo 330 osoba u dobi između 18 i 50 godina, a njezini su rezultati objavljeni u stručnome časopisu “Nature Human Behavior”.
U prvome dijelu studije znanstvenici su koristili MRI i polisomnografiju (studiju spavanja) kako bi izmjerili moždane valove kod 18 mladih odraslih osoba dok su gledali neke emocijama nabijene videosnimke. Potom su ih prvi put pratili nakon kvalitetnog i dobrog sna, a drugi put nakon neprospavane noći.
Nedugo pošto su pregledali videosnimke sudionike studije zamolili su da ispune upitnik kojim su procijenili razinu stresa, piše Independent.
Znanstvenici su ustanovili da, nakon nekvalitetnog sna tijekom noći, medijalni prefrontalni korteks u mozgu ispitanika, koji pridonosi ublažavanju tjeskobe, ne funkcionira onako kako bi trebao. Istodobno su otkrili da su “dublji” emocionalni centri mozga pretjerano aktivni.
Rezultati su replicirani u drugom istraživanju u kojem je sudjelovalo 30 ispitanika u dvadesetim, tridesetim i četrdesetim godinama života.
Istodobno je provedena i online studija kojom se mjerila kvaliteta sna i razina tjeskobe kod 280 mladih ljudi i osoba srednje životne dobi u razdoblju od četiri dana.
Pokazalo se da nekvalitetan san može povećati razinu emocionalnog stresa kod nekih osoba za čak 30 posto.