Zašto se u Federaciji BiH naplaćuje potvrda o vakcinaciji?

I ako se građani Bosne i Hercegovine pretežno vakcinišu doniranim vakcinama, potvrde o vakcinaciji uredno se naplaćuju u većini domova zdravlja u Federaciji BiH

Budući da je vrijeme godišnjih odmora i putovanja, drastično je povećana potražnja za potvrdama. Istovremeno, ista uvjerenja u Republici Srpskoj potpuno su besplatna, kao i ona koja se dobiju u susjednim zemljama. Kome i po kojem osnovu se uvjerenja naplaćuju, provjerila je ekipa BHT1.

Potvrda o vakcinaciji u Zenici se naplaćuje 12 konvertibilnih maraka. Iz Instituta za zdravlje Zenica pojašnjavaju kako se u slučaju izdavanja ovakve potvrde radi o usluzi koja ne spada u primarne zdravstvene usluge. Zbog toga se svaki izvod iz medicinske dokumentacije naplaćuje.

SENAD HUSEINAGIĆ, direktor Instituta za zdravlje Zenica

“Sama vakcina se ne naplaćuje. Plaća se dokument koji ne predstavlja nikakvu zdravstvenu zaštitu niti predstavlja bilo kakvu prevenciju nego predstavlja ostvarivanje nekog drugog prava izvan zdravstvenog sistema, a to je u ovom slučaju pravo na putovanje, odnosno slobodan prelazak granice”.

Na potvrdi koju građani dobijaju u Zenici, nema nikakvog koda koji bi se, eventualno, mogao elektronski unijeti u uvezani sistem u evropskim zemljama.

SENAD HUSEINAGIĆ, direktor Instituta za zdravlje Zenica

“To je informacioni sistem koji trenutno funkcioniše u skoro svim kantonima na području Federacije BiH i taj sistem kreira tu potvrdu sa QR kodom, ali njenu validnost mora regulisati država na međunarodnom planu”.

Potvrda o vakcinaciji naplaćuje se i u Domu zdravlja Mostar, Stari grad, kada se koristi u komercijalne svrhe. Prvo je bila riječ o iskaznicama koje je odobrio Federalni zavod za javno zdravstvo, međutim pojedini građani nisu uspjeli preći granicu sa tom potvrdom.

EDIN KAPETANOVIĆ, direktor Doma zdravlja Stari Grad, Mostar

“Onda smo odlučili kao i veliki broj drugih zdravstvenih ustanova da damo jedan posebno dizajnirani certifikat na engleskom jeziku o svim karakteristikama vakcina koji ovjeri naša ustanova. U komercijalne svhe naplaćujemo 20 maraka, dok u ostale svrhe su beplatne, to je obično za neko liječenje, za neka takmičenja sportska, ekskurzije”.

Kapetanović pojašnjava kako je odluka o naplati donesena na nivou ustanove. Zasniva se na činjenici da taj oblik usluga prema osiguranicima ne dolazi u osnovnom paketu usluga, te nije riječ o primarnoj zdravstvenoj zaštiti. I dok se u Federaciji BiH naplaćuje, u Republici Srpskoj ista potvrda je u potpunosti besplatna.

BRANISLAV ZELJKOVIĆ, direktor Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske

“Potvrda je besplatna, dvojezična i sadrži set neophodnih podataka koji pokazuju da se osoba vakcinisala. I ono što je najvažnije, postoji QR kod koji potvrđuje skeniranjem da je potvrda validna, odnosno upućuje se na bazu instituta”.

Problem nejedinstvenosti sistema na nivou Federacije BiH ključan je u ovom slučaju pa je tako domovima zdravlja i kantonima ostavljena mogućnost da odlučuju o naplati i izdavanju uvjerenja.

Potvrde su ranije naplaćivane i u Tuzli, ali je odnedavno njihovo izdavanje besplatno.

U Kantonu Sarajevo certifikat se dobija elektronskim putem i besplatan je.

Objavi oglas za posao
MOŽDA VAS ZANIMA
DRUGI UPRAVO ČITAJU