Kozlić: Ove i naredne godine obnavljamo 30 školskih i fakultetskih zgrada u ZDK

Ministarstvo obrazovanja, nauke, kulture i sporta Vlade Zeničko-dobojskog, u sklopu projekta AF BEEP – „Dodatno finansiranje za Projekat energetske efikasnosti za Bosne i Hercegovine“, planira u dvije godine obnoviti i učiniti energetski efikasnim 30 zgrada obrazovnih institucija u tom kantonu – potvrdio je Feni resorni ministar prof. dr. Spahija Kozlić.

Ove će godine biti renovirane zgrade tri fakulteta Univerziteta u Zenici (Metalurško-tehnološki, Mašinski i Filozofski), zatim pet gimnazija i srednjih škola te 12 osnovnih škola u gradovima i općinama tog kantona.

-Uspio sam da rok za realizaciju, sa četiri godine pomjerim na dvije, tako da ćemo mi sve uraditi tokom ove i naredne godine. Svih 30 objekata izabrani su u okviru kriterija Svjetske banke, a prvi je kriterij bio energetska učinkovitost, odnosno isplativost ulaganja u te objekte. Naravno, kriterij je bio rok povrata uloženih sredstava, jer postoje objekti za koje bi se ulaganja ispaltila za 20-ak godina, ali to nije u skladu s kriterijima Svjetske banke – objašnjava Kozlić.

Projekat u Federaciji BiH implementira Ministarstvo prostornog uređenja FBiH, uz kreditna zaduženja Svjetske banke, a ZDK se za njegovu realizaciju kreditno zadužio za iznos od ukupno 11 miliona KM. Radi se o povoljnom kreditu, za koji je grejs period tri godine.

-Ne bismo mogli vlastitim budžetom ovoliko ulagati, pogotovo, sada, u situaciji kada je budžet srezan u dijelu kapitalnih ulaganja. Imamo još uvijek problem i s koronom, s manjim prihodima nego proteklih godina… Tako da je ovo izvanredna prilika da uložimo u obrazovne objekte, a da, direktno, ne povlačimo sredstva iz budžeta. Može se slobodno reći da je ovo najveći projekat koji realizira ovaj sastav Vlade ZDK – ističe ministar Kozlić.

Rekonstrukcijom škola, napominje, stvorit će se bolji uvjeti za rad, jer će prostori u kojima se izvodi nastava biti topliji te ugodniji za boravak, a ostvarivat će se i ušteda, kroz manji utrošak energije. Jedan od efekata je i smajenje zagađenja zraka i okoliša.

– ZDK je, u okviru ovog programa, dobio i najveći iznos sredstava i najveći broj objekata, jer je i raniji, sličan projekat, realiziran dosta upješno. Mi smo i kreditno sposobni da realiziramo ovakav projekat, zbog čega smo i dobili znatno veći broj objekata nego drugi kantoni – kaže Kozlić.

Prethodni energetski audit, koje su sve škole imale, bio je osnov za izradu projektne dokumentacije.

-U svim objektima bila je izvršena i ugradnja termometara, koji su mjerili unutrašnju i vanjsku temperaturu u najtoplijoj i najhladnijoj prostoriji. Na osnovu toga, vršena je i procjena energetske učinkovitosti, jer se predviđa i određeni iznos uštede energije. Projicirano je i smanjenje zagađenja ugljendioksidom, a, iz te dokumentacije, vidi se kako će biti značajno i umanjenje zagađenja zraka i okoline – ističe Kozlić.

Najavljuje kako će objekti, koji su imali vlastiti izvor zagrijavanja, nakon ove rekonstrukcije, umjesto uglja koristiti plin ili pelet. Planirano je da početkom jula počnu radovi, do kada će, Tim za implementaciju Ministarstva okoliša FBiH, raspisati javni poziv te izabrati izvođače radova. Kantoni s tim postupkom, napominje ministar Kozlić, nemaju ništa.

 -Ove će godine biti rekonstruisano 18 škola te zamijenjena dva krova, iz ranijeg projekta Svjetske banke.

Iduće ćemo godine raditi i preostalih 10 objekata, tako da je plan da, do kraja ljeta 2022. godine, okončamo radove na svih 30 objekata. Ove ćemo godine u Zenici raditi tri fakulteta (Filozofski, Metalurško-tehnološki i Mašinski fakultet) i pet škola. U tom smislu, Zenica će, kao i najveći grad na području našeg kantona, imati i najveći broj obnovljenih objekata- podvlači Kozlić.

Ministarstvo je, podsjeća, još ranije, iz svog budžeta, izdvojilo i dodatnih 300.000 KM za rekonstrukciju velikog amfiteatra u zgradi Metalurško-tehnološkog fakulteta. Amfiteatar će se koristiti za izvođenje nastave za studente Medicinskog fakulteta Univerziteta Zenica.

Kada je u pitanju zajedničko ulaganje u obrazovnu infrastrukturu, Ministarstvo, napominje Kozlić, ima izvanrednu saradnju s Općinom Tešanj te, odnedavno, i s Gradom Visoko.

-Prošle smo godine, kada je u pitanju Tešanj, zajednički počeli graditi novu OŠ „9. septembar“ u Medakovu; zajednički smo, s njihovim budžetom, rekonstruirali i najveću osnovnu školu, OŠ „Huso Hodžić“ te završili izgradnju četiri sportske, fiskulturne školske sale. Tako da imamo izvanrednu saradnju s Općinom Tešanj – ističe ministar Kozlić.

Zajednička ulaganja pokazatelj su, podvlači, koliko pojedine općine „imaju i senzibilitet spram obrazovanja“.

-To u svakom momentu treba i spomenuti. Sličnu situaciju, sada, imamo s Gradom Visoko. Planiramo zajednički završiti neke objekte, posebice fiskulturnu salu u Poriječanima, koju je, prošle godine, počeo raditi Kanton. Sada u tome učestvuje i Grad Visoko. Grad Visoko će učestvovati i u početku izgrdanje nove, područne osnovne škole u Visokom. To je primjer kako zajednički možemo unaprijediti nastavni proces – poručuje ministar Kozlić.

Fena

Objavi oglas za posao
MOŽDA VAS ZANIMA
DRUGI UPRAVO ČITAJU